MGKS Cukrownik Baborów - strona nieoficjalna

  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • KS Sławięcice K - Koźle - Zryw Pawłowiczki 7:0
  • Chemik II Kędzierzyn Koźle - Stary Ujazd 2:1
  • Victoria Cisek - FC Pilszcz 8:1
  • MGKS Baborów - Troja Włodzienin 2:3
  • Victoria Łany - LZS Łężce 2:1
  • Śląsk Reńska Wieś - Orzeł Branice 3:5
  • LZS Kotlarnia - Goszyce - Start Bogdanowice 3:0
  •        
Strona klubowa

Logowanie

Kalendarium

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

26

04-2024

piątek

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Najnowsza galeria

Historia
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 2, wczoraj: 277
ogółem: 148 093

statystyki szczegółowe

Kontakty

Administrator
zostaw wiadomość
Administrator
status Gadu-Gadu

MGKS Cukrownik Baborów

Oto strona MGKS Cukrownik Baborów, klubu który powstał w 1946 roku i który funkcjonuje nieprzerwanie po dziś dzień  W swojej historii zapisał wiele wzlotów i upadków, jednak nigdy się nie poddawał wierząc że nadejdzie czas kiedy to on będzie najlepszym klubem na świecie!:)

 

Historia

     Wiosną 1946 roku powstaje klub sportowy jako klub miejski z inicjatywy między innymi działaczy takich jak Kazimierz Bąk, Romuald Żuk, Romuald Idziak. Pierwszym prezesem klubu zostaje Ob. Zając. W tym samym roku klub zmienia siedzibę i przechodzi pod władanie działaczy z cukrowni- takie postanowienie było uwarunkowane większymi możliwościami finansowymi i transportowymi zakładu. Zostaje wybrany nowy prezes klubu- pan Leśniewski Wacław- dyrektor zakładu, który otoczony oddanymi działaczami rozpoczyna bardzo prężną działalność klubu, powstają nowe sekcje tenisa stołowego, piłki siatkowej, szachowa oraz lekkoatletyczna. Klub obejmuje swoją działalnością cale miasteczko, tradycją stają się biegi przełajowe organizowane przez sekcję lekkoatletyczną. Prezes Leśniewski wraz z działaczami: Lucjan Matuszewski Sobolewski, Żuk Roman, Kurpiej i inni, tworzą bardzo silny zespół piłki nożnej, który rozgrywa mecze w jednej grupie z zespołami z Nysy, Prudnika, Paczkowa, Otmuchowa.

     Zawodnikami tworzącymi człon tej drużyny byli: Matuszewski Marian, Faltygier Kazimierz, Czopowik Władysław, Pracz Gerard, Hanz Czorny, Grochowski Marian, Piotrowski, Alfred Sylwester, Neuman Gerard, Skop Henryk.

     Piłka nożna staje się sekcją wiodącą w klubie i bardzo popularną w mieście. Boisko przy ulicy Raciborskiej staje się za małe, rozpoczyna się budowa nowego przy ulicy Opawskiej (obecnie stoi w tym miejscu elewator zbożowy), buduje się ogrodzenie oraz drewnianą trybunę. Rozpoczęte przez prezesa Leśniewskiego prace kontynuuje nowy prezes, pan Grzesik Leon i urzędujący po nim prezes Sobieski. Klub rozwija się w ramach łączności miasta ze wsią i popularyzacji piłki nożnej w małych ośrodkach. Popularność piłki nożnej w Baborowie rośnie, powstawały nowe drużyny- II seniorów, juniorów i trampkarzy, coraz więcej zawodników pojawiało się w zespole.

     W związku ze spaleniem trybuny drewnianej rozpoczyna się budowa trybuny murowanej na boisku sportowym.

     Prezesem zostaje pan Tadeusz Tomaszewski (dyrektor cukrowni) wraz z nim przychodzą sukcesy na miarę województwa, w 1956r klub zdobywa mistrzostwo województwa opolskiego zrzeszenia SPARTA- osiągnięcia tego dokonał w składzie: Wyderka, Ćwikłowski, Mozler, Neuman, Krzyżek, Osika, Olesz, Pietrasz, Szrajer, Nowak.

     Kierownikiem drużyny jest R.Żuk, vice prezesem Zagrodny, sekretarzem klubu Chciuk Józef. W następnych latach prezesem zostaje Gerard Karcz. Następuje przeprowadzka a przedtem budowa nowego boiska sportowego , a w latach następnych budowa pawilonu sportowego.

    Drużyna rozgrywa mecze w klasie A, trampkarze zdobywają mistrzostwo województwa opolskiego szkół podstawowych a w następnym roku już jako drużyna juniorów awansują do II ligi województwa.

     Następnym prezesem jest Zbigniew Tabisz, który przekazuje prezesurę panu Ewaldowi Surmie.

     W roku 1983 prezesem zostaje pan Edward Gorczyński. W sezonie 85/86 drużyna seniorów grająca pod wodzą trenera Stanisława Tokarza zdobywa awans do wyższej klasy rozgrywkowej.

     W styczniu 1986 roku trenerem drużyny seniorów zostaje pan Zdzisław Gierowski z bogatym doświadczeniem i stażem piłkarskim. Drużyna juniorów w sezonie 85/86 spada z II ligi do a-klasy, trampkarze kontynuują rozgrywki na szczeblu podokręgu Kędzierzyn Koźle. Trenerem trampkarzy i juniorów jest Stanisław Tokarz, kierownikiem sekcji piłki nożnej pan Ryszard Kornel, kierownikiem seniorów pan Bolesław Mucha, juniorów pan Ryszard Dziedziński a trampkarzy Bronisław Jankowski.

     Na zakończenie sezonu piłkarskiego w rundzie jesiennej piłkarze zdobyli Puchar Polski na szczeblu podokręgu wygrywając w finale z drużyną LZS Łany 11:2.

     W 1986 roku klub obchodził uroczyście 40 lecie, z tej okazji gościliśmy drużynę BSG traktor Zernitz z NRD z którą rozegraliśmy mecz propagandowy wygrywając 5:0

     Na przełomie lipca i sierpnia, po awansie drużyna seniorów uczestniczyła w obozie szkoleniowym w Chybiu, w ramach wymiany z Cukrownikiem Chybie. Drużyna juniorów opuściła wiosną II ligę, trampkarze w swoich rozgrywkach zajęli II miejsce.

     W sezonie 86/87 drużyna seniorów grała w wyższej klasie, niestety brak umiejętności, doświadczenia i wartościowych zawodników (z klubu odeszli najlepsi) spowodował spadek do klasy A. Z klubu odszedł trener Z. Gierowski a jego miejsce zajął trener R. Lechoszest. Drużynę juniorów w klasie A prowadzi St.Tokarza kierownikiem jest Wolfgang Skrzypczyk.

     Lata 1985-1988 były okresem ożywionej działalności społecznej członków zarządu, kibiców i działaczy, poza działalnością sportową w klubie rozpoczęto również działalność gospodarczą. W i kwartale 1987r utworzono brygadę malarzy którzy wykonywali usługi na rzecz cukrowni. Z wypracowanego zysku za 1987r klub odkupił od cukrowni autobus.

     W roku 1988 na stadionie odbyły się miejsko gminne dożynki, z tej okazji została przebudowana widownia, oraz został rozegrany mecz z drużyną Grodźca.

     Również w tym roku nasz zespół został zaproszony do NRD, poza meczem z Traktorem Zernitz w programie było również zwiedzanie Poczdamu i Berlina.

     19 lutego 1989r uchwałą Walnego Zebrania wybrano nowy zarząd i komisję rewizyjną w składzie:

Zarząd:

E. Gorczyński- prezes, E. Surma- vice prezes, J. Tomczyk- vice prezes, Z. Zasadni-skarbnik, R. Dziedziński- sekretarz oraz B. Jankowski, R. Kornel, A.Rippa, Br. Kanas- członkowie.

Komisja rewizyjna:

St. Wysoczański- przewodniczący, St. Rudyszyn, A. Kowalewicz- członkowie.

Sąd koleżeński:

H. Kałwa- przewodniczący, G. Golinowski- sekretarz, K. Mijal, E. Wacha, Wł. Makowski- członkowie.

     W kwietniu 89 roku A. Kanas przejął od St. Tokarza szkolenie i prowadzenie drużyny seniorów, która rozgrywała mecze w rundzie rewanżowej o mistrzostwo klasy A- II grupa. Drużyna utrzymała się w swojej grupie.

     Poza drużyną seniorów A. Kanas trenuje i prowadzi drużynę juniorów w A- klasie oraz zajmuje się szkoleniem dzieci 9-10 lat w szkole podstawowej w Baborowie.

     Szkoleniem trampkarzy zajmuje się społecznie R. Lechoszest wraz z Z. Zasadnim- kierownikiem i opiekunem drużyny. Kierownikiem seniorów jest pan Martin Pulst a juniorów Br. Jankowski.

     Drużynę seniorów wzmocnili tacy zawodnicy jak: Z. Gomułka, St. Gomułka, K. Mularczyk. Po 2 latach przerwy do gry powrócił L. Sumik. Do Włókniarza Kietrz odeszli K. Szymański i G. Rogowski. Do nowego sezonu drużyna przygotowywała się wspólnie z juniorami na obozie w Chybiu. Drużyna juniorów zdobyła mistrzostwo klasy A i awansowała do II ligi, miedzy czasie przed rundą rewanżową juniorzy przebywali na obozie w Turawie. W rundzie jesiennej II ligi juniorów drużyna kończy na 2 miejscu za Rafametem Kuźnia Raciborska, a wiosną po raz pierwszy w historii awansuje do I ligi juniorów. W inauguracyjnym meczu u siebie z Odrą Opole (8:1) A. Kanas zdobywa uprawnienia instruktora piłki nożnej.

     Seniorzy kończą sezon 89/90 na 10 miejscu gromiąc na wyjeździe LZS Łany 11:0. najwięcej bramek zdobył W. Ciaciura który powrócił po przerwie do gry w naszym klubie, ratując nas przed spadkiem.

     Bardzo dobry start naszych juniorów w I lidze (mistrzostwo jesieni) gwarantował pewne utrzymanie. Drużyna po obozie w Brennej wystartowała na wiosnę przegrywając 2 mecze i ostatecznie rundę skończyła na dobrej 3 pozycji za KKS Kluczbork i Polonią Głubczyce. Do drużyny seniorów przeszli: T. Kidziak, N. Rajchel, P. Mende, M. Kuśka, A. Krupa, G.Mijal. W związku z powołaniem bramkarza seniorów J. Zarzyckiego do służby wojskowej Rafał Wolny bronił bramki juniorów i seniorów.

     W maju 89r po raz drugi klub gościł sportowców z Zernitz.

     W latach 89/90 przy znacznej pomocy cukrowni i Gminy została wybudowana kryta trybuna i oświetlenie stadionu.

     W sezonie 90/91 drużyna seniorów zakończyła rozgrywki A klasy na 9 miejscu. Do następnego sezonu poza seniorami, prowadzonymi przez R. Lechoszesta przystąpią również juniorzy- I liga i a klasa oraz trampkarze. Całością spraw szkoleniowych we wszystkich grupach zajmuje się pan A. Kanas przy pomocy kierowników drużyn.

    W dniach 17-19 maja 1991 roku nasz klub był z rewizyta w Zernitz, w wyjeździe brali udział seniorzy i oldboje. Spotkanie odbyło się z okazji 40 lecia klubu z Zernitz.

    Lata 90-te XX w. i początek XXI w. to gra naszej drużyny na szczeblach okręgowych, w których zawodnicy radzili sobie z różnym szczęściem, były wzloty, w postaci awansów do wyższych lig ale również upadki, w postaci spadku nawet do B-klasy. W sezonie 2011-2012 drużyna awansowała do klasy okręgowej, po rundzie jesiennej i dobrej postawie, drużyna była w górnej części tabeli przez co przerwę zimową można było przeczekać w spokoju, jednak runda wiosenna była chyba zaskoczeniem dla wszystkich, drużyna zdobyła zaledwie parę pkt co spowodowało spadek z wysokiego miejsca w tabeli na sam dół i w konsekwencji do A-klasy, gdzie obecnie występuje nasza drużyna.

 

 
* w związku z tym że jest to strona poświęcona drużynie seniorów piłki nożnej działalność, sukcesy itp innych sekcji działających przy "Cukrowniku" wspomnianych powyżej zostały tu pominięte.
 
 

 

 

 

Zegar

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Wyniki

Ostatnia kolejka 6
KS Sławięcice K - Koźle 7:0 Zryw Pawłowiczki
Chemik II Kędzierzyn Koźle 2:1 Stary Ujazd
Victoria Cisek 8:1 FC Pilszcz
MGKS Baborów 2:3 Troja Włodzienin
Victoria Łany 2:1 LZS Łężce
Śląsk Reńska Wieś 3:5 Orzeł Branice
LZS Kotlarnia - Goszyce 3:0 Start Bogdanowice

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 7
Start Bogdanowice - KS Sławięcice K - Koźle
Orzeł Branice - LZS Kotlarnia - Goszyce
LZS Łężce - Śląsk Reńska Wieś
Troja Włodzienin - Victoria Łany
FC Pilszcz - MGKS Baborów
Stary Ujazd - Victoria Cisek
Zryw Pawłowiczki - Chemik II Kędzierzyn Koźle

Statystyki drużyny